O nás
Jsme profesní organizace, která pomáhá hudebníkům na různých profesních úrovních. Hájíme zájmy českých autorů a interpretů.
SAI je organizací všech, kteří tvoří, skládají, koncertují nebo vydávají hudbu a pořádají koncerty a různé hudební akce. Významnou náplní činnosti je řešení problematiky tuzemské tvorby, ochrana našeho hudebního prostředí, řešení problémů týkajících se kolektivní správy, uzavírání kolektivních smluv s uživateli (Rozhlas, televize).
SAI je tu pro všechny, kteří tvoří a živí se hudbou, ale i pro ty, kteří teprve začínají a hledají svoji uměleckou cestu. SAI pomáhá zlepšit umělecké podmínky tvorby a spolupracuje se všemi organizacemi, které na to mají vliv. Hájí hudebníky a tvůrce z oblasti populární hudby.
V této složité problematice se snažíme vzdělávat muzikanty a odbornou veřejnost, např. formou seminářů.
SAI má právní formu spolku, jehož řídícím orgánem je devítičlenná rada. Členem svazu se může stát jednotlivec nebo instituce, pokud má zájem aktivně se zapojit do dění v hudebním průmyslu.
Vznik svazu se datuje do roku 1988. U jeho prvopočátků stáli například Michal Prokop nebo Michael Kocáb. V jeho řadách byli nebo jsou muzikanti, jako např. David Koller, Karel Černoch, Bára Basiková a další, instituce jako Konzervatoř Jaroslava Ježka a jiné školy.
Otázky na SAI
Je SAI pro mě?
Je pro všechny, kteří tvoří, skládají, koncertují nebo vydávají hudbu a pořádají koncerty. Řešíme problematiku kolektivní správy – OSA, Intergram, smlouvy s pořadateli, nebo vydavateli. SAI je tu pro všechny, kteří s tím mají problémy, nebo neví jak dál, ale i pro všechny muzikanty, jejichž zájmy zastupujeme. Svaz spolupracuje se všemi organizacemi, které na to mají vliv a hájí zájmy hudebníků. Tedy tvoje zájmy.
Jak a v čem mi SAI pomůže a kde?
Poradí s vydáváním a ochranou díla. Pomůže s problematikou kolektivní správy, ví o festivalech a jak na ně, známe cesty do některých rádií a jejich vysílání. V oblasti autorského práva poradíme, nebo zprostředkujeme právní pomoc. Víme, na co si dát pozor při vydání alba… Pomáháme v celém spektru činnosti tvůrců a koncertní činnosti.
Co SAI dělá?
- Spolupořádáme festivaly, soutěže, podporujeme finančně akce, na kterých se pak kapely prezentují.
- Spolupracujeme s Českým rozhlasem i se soukromými rádii, navrhujeme hudební pořady, doporučujeme nové tuzemské písničky do playlistů.
- Doporučujeme kulturní akce při dotačním řízení (Ministerstvo kultury, Nadace život umělce),
- Navrhujeme životní a umělecká ocenění pro hudebníky (Senior Prix, Min. Kultury)
- Spolupracujeme s Ministerstvem kultury, kolektivními správci, s Nadací Život umělce, Hospodářskou komorou, Institutem umění a dalšími organizacemi.
- Pořádáme semináře pro muzikanty, pořadatele koncertů, nebo pro politiky.
- Sami pořádáme soutěže, festivalové stage, podporujeme hudební projekty, atd. *Spolupracujeme s organizacemi, které spoluvytvářejí naše hudební prostředí, tedy náš český hudební průmysl. Snažíme se chránit naši tuzemskou hudební oblast.
Co mi nabízí SAI ještě?
Doporučení při žádostech o grant, nebo naopak podporu v životní tísni, vstup na festivaly a do rádií, nebo drobné výhody pro muzikanty. Slevy u našich partnerů. Možnost vstup do hudebních hitparád, které jsme prosadili v ČRO, nabídky tvorby soukromým rádiím. Spustili jsme Hudební burzu, kde mohou muzikanti nabízet své písničky a komunikovat s dalšími tvůrci a interprety.
Jak se SAI spolupracovat?
- Nejlépe při řešení konkrétních problémů, na které sami muzikanti upozorní. Neproplacené koncerty, neohlášené písničky z rádií, špatná práce kolektivní správy, zneužití jména na plakátech… Je mnoho konkrétních témat, kde potřebujeme zkušenosti, aktivní přístup k řešení problémů a touhu něco posunout dopředu. Je zde spousta malých i velkých projektů, kde se dá spolupracovat i za finanční odměnu…
- Přinášet další témata z praktického života muzikantů k řešení prostřednictvím organizace SAI.
- Zapojit se do akcí SAI např. Hudba do škol…nebo v PR hudební problematiky, která je často překrucována v neprospěch samotných muzikantů a jejich zástupců.
Proč být členem?
Podpořit svým členstvím sílu samotné organizace, která pro muzikanty pracuje, i když to někteří neví. Možnost řešit své osobní profesní problémy prostřednictvím profesní organizace a tím se vyhnout osobní konfrontaci s pořadatelem, nebo úřady. Je tu možnost účastnit se aktivněji práce kolem projektů SAI, získat podporu pro svoji hudební činnost.
S kým tam budu?
Se všemi muzikanty populární hudby, protože SAI zastupuje rockovou hiphopovou, taneční popovou nebo folkovou či alternativní scénu. Zakladateli SAI byli v roce 1989 Michael Kocáb, Michal Horáček, atd… V SAI budete s vydavateli (MUZIKUS) s managery, s hudebními producenty, s tvůrci hudebních pořadů, s pořadateli a dramaturgy festivalů, (Kytara napříč žánry, Porta) a s muzikanty jako např.: Petr Kocman, Petr Bende, Ondra Škoch…
Co pro mě SAI udělá?
Otázka je, co ty můžeš udělat pro SAI, aby se ti to vyplatilo. Aby jsi přinesl témata, která se týkají tebe osobně, ale mohou vyřešit i situaci ostatních muzikantům a autorů. Tím že hájí a ošetřují a řeší zájmy všech muzikantů, hájí i tvoje osobní zájmy v oblasti tvorby, koncertování a kolektivní správy.