Rumunský kytarista Bogdan Mihailescu se stal vítězem prestižní evropské kytarové soutěže v Kutné Hoře

Kutná Hora 10. července 2024 – V sobotu 6. července 2024 dozněly poslední tóny účastníků prestižní mezinárodní soutěže ve hře na klasickou kytaru v Kutné Hoře. Do 22. ročníku, který se konal pod záštitou Ministerstva kultury ČR, se přihlásilo celkem 67 soutěžících z 24 zemí světa.

Účastníci soutěže čtyři dny ukazovali své hráčské umění mezinárodní porotě v čele s jejím předsedou Štěpánem Rakem, která po soutěžním maratonu vybrala ty nejlepší. V mezinárodní porotě zasedli Campbell Diamond (Austrálie), Pia Gazarek-Offermann, Thomas Offermann, Johannes Monno, Stephan Bormann, Thomas Fellow (Německo), Martin Schwarz (Rakousko), Michal Nagy, Marek Nosal (Polsko), Oman Kaminsky (Mexiko), Petr Saidl, Anna Hronová (Česká republika) a již zmíněný předseda, pan Štěpán Rak (Česká republika).

V první kategorii do 20 let se stal nejlepším interpretem a laureátem soutěže český kytarista Tobiáš Krpec, druhé místo získal Aleksander Anioł a na třetím místě se umístil Jakub Chachura, oba z Polska. Vítězem prestižní druhé kategorie a laureátem kutnohorské mezinárodní kytarové soutěže se pro rok 2024 stal rumunský kytarista Bogdan Mihailescu, druhé místo obsadil český kytarista Jan Čonka a třetí místo Mark Zemlianskyi z Ukrajiny. Cenu pro nejlepšího českého účastníka v I. kategorii získal Tobiáš Krpec a ve II. kategorii Jan Čonka. Držitelem ocenění Mladý kytarista roku se stala Ema Adamková.

Součástí festivalu není jen soutěžní klání, ale také bohatý doprovodný program. V prostorách refektáře Galerie Středočeského kraje (GASK) se odehrálo celkem sedm krásných večerních kytarových recitálů, na kterých účinkovali Marco Piperno (Itálie), Guitar4mation (Česká republika, Rakousko, Polsko, Austrálie), Cassie Martin (Francie), Oman Kaminsky (Mexiko), Ema Kapor (Srbsko), Zoran Dukić (Chorvatsko) a Hands on Strings (Německo).

Lektoři – kytaroví mistři – nabídli své umění mladším, nebo začínajícím kolegům při desítkách hodin mistrovských kurzů, které v průběhu soutěže odučili v příjemném prostředí kutnohorského Spolkového domu.

Ve Spolkovém domě také probíhaly prodejní výstavy českých i zahraničních mistrů kytarářů. Své nástroje představili Petr Matoušek, Petr Láska, Angela Waltner, Martin Šuk, Libor Pražan a Petr Vančata. Dále zde firmy Cccases a IKA vystavovaly kytarová termopouzdra a firma D´Addario provedla porovnání strun ve spolupráci s Hanika Gitarren. Zároveň proběhla i přednáška o historii výroby strun, kterou vedl zástupce firmy D´Addario Matei Rusu a přehrávka kytar vystavujících mistrů kytarářů.

Soutěžní část mezinárodního bienále se v tomto roce již počtvrté konala v reprezentačních prostorách zrekonstruovaného Dačického domu. Soutěžící i mezinárodní porota byli spokojeni se soutěžním prostředím, které všem Dačického dům poskytl. Jeho zaměstnanci pomohli organizačnímu týmu soutěže vytvořit pro tuto významnou akci skvělé a důstojné zázemí. Poděkování patří i Galerii Středočeského kraje (GASK), která poskytla své exkluzivní prostory a podporu pro konání večerních kytarových recitálů.

Tóny klasické kytary se v Kutné Hoře znovu rozezní v roce 2026, kdy se bude konat 23. ročník, což znamená, že mezinárodní kytarová soutěž zakotvila v Kutné Hoře před 46 lety. Město Kutná Hora, jako pořadatel kutnohorského kytarového festivalu děkuje všem sponzorům a partnerům, bez kterých by tato prestižní evropská soutěž jen těžko mohla existovat.

KOMPLETNÍ VÝSLEDKY MEZINÁRODNÍ KYTAROVÉ SOUTĚŽE KUTNÁ HORA 2024

I. kategorie do 20 let

  1. Tobiáš Krpec (Česká republika)
  2. Aleksander Aniol (Polsko)
  3. Jakub Chachura (Polsko)
  4. Markéta Hejdová (Česká republika)
  5. Marie Balcarová (Česká republika)
  6. Kristýna Verichová (Česká republika)
  7. Pavel Hlas (Česká republika)
  8. Dorotea Dolenec (Chorvatsko)

II. kategorie (věkově neomezena)

  1. Bogdan Mihailescu (Rumunsko)
  2. Jan Čonka (Česká republika)
  3. Mark Zemlianskyi (Ukrajina)
  4. Michele Reali (Itálie)
  5. Mark Leighton (Anglie)
  6. Davide Dipilato (Itálie)

Nejlepší český účastník soutěže v I. kategorii: Tobiáš Krpec
Nejlepší český účastník soutěže ve II. kategorii: Jan Čonka
Cena publika: Mark Zemlianskyi (Ukrajina)
Cena poroty za mimořádný výkon ve finálovém kole:
Mark Leighton (Anglie) za interpretaci skladby Equinox od Toru Takemitsu
Jakub Chachura (Polsko) za interpretaci skladby Renesanční pokušení od Štěpána Raka

Počet soutěžících v I. kategorii do 20 let: 23
Počet soutěžících ve II. kategorii – věkově neomezeno: 44

Zúčastněné země
Česká republika, Rusko, Polsko, Chorvatsko, Portugalsko, Norsko, Rakousko, Ukrajina, Srbsko, Izrael, Jižní Korea, Německo, Maďarsko, Itálie, Arménie, Japonsko, Čína, Francie, Anglie, Chile, Rumunsko, Ekvádor, Bulharsko, Slovenská republika

Pořadatel soutěže
Město Kutná Hora

Záštita
Ministerstvo kultury ČR

Partneři
Ministerstvo kultury, Petr Matoušek – kytarář, Petr Láska – kytarář, CCcases, Kantare – classical guitars, IKA thermocases, Guitar centre Pavel Vitáček, Meridaextrema, Kytary.cz, Acus, Hudební nástroje Music city, D´Addario, Henry´s Strings, Savarez, Nadace Život Umělce, SAI, Maďarské kulturní centrum Praha, Italský kulturní institut, Česko-německý fond budoucnosti, Mexický kulturní institut, Ut Orpheus, Bärenreiter Praha, GASK, Dačického dům v Kutné Hoře, Hotel U kata

Mediální partner
Kutnohorský deník

Mezinárodní bienále interpretační kytarové soutěže Kutná Hora je uměleckým projektem s tradicí čítající přes 40 let. Kolem roku 1976 se PhDr. Václav Korbel, zakladatel a šéfredaktor časopisu Hudební nástroje a ředitel tehdejších Československých houslařských soutěží a Milada Lesevová, tehdejší krajská inspektorka Středočeského kraje pro LŠU, usnesli, že zorganizují kytarovou soutěž. K této myšlence se později připojil i Jaroslav Kormunda, profesor Pedagogické fakulty v Českých Budějovicích a plzeňské konzervatoře a Jaroslav Škopek, kytarista a pedagog v Kralupech nad Vltavou a společně začali pracovat na tomto velkolepém projektu.

Bienále v sobě zahrnuje soutěž v interpretaci skladeb pro klasickou kytaru v různých slohových obdobích (renesanční až soudobá hudba), koncerty světových umělců, odborné přednášky, prodejní výstavy, prezentaci koncertních kytar formou přehrávek a mistrovské kurzy vedené předními světově uznávanými pedagogy klasické kytary. Přestože se jedná, jak již název napovídá, o soutěž, myšlenkou projektu je sdílení výjimečných uměleckých výkonů v přátelském prostředí umocněném geniem loci historického města Kutná Hora. Právě díky tomu si tato hudební událost získala pozici jedné z nejvýznamnějších akcí svého druhu ve střední Evropě.